“Tadı aklımızda kalan bir derbi”

bencede

New member
Özlemişiz. Dolu trübünleri, maç uzunluğu bitmeyen çabayı,havada uçuşan kartları,90 dk kazanmak için her birşeyini ortaya koyan lakin maç bittiğinde öteki arkadaşlarına inat, birbirini kutlayan futbolcuları. Evet bir derbi seyrettik. Buram buram, ayan beyan ve tadı aklımızda kalan bir derbi. Her iki gruba ve maç öncesi koreografilerinde emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarız.

Fenerbahçe uygun oynadığı dakikalarda kontra ataktan pek epeyce durum verdi. niçini sistem değişikliği. Üçlü defanstan dörtlü defansa geçmek, vitesi üçten dörde atmak üzere bir şey değil. Pratik gerektiriyor. Gerçek durum almak, göbekten ataklarda daralmak,kademeleri alışkanlık haline getirebilmek, atak evvelarini belirlemek üzere pek epeyce detayın antrene edilmesi koşul. Kaldı ki, Galatasaray yakaladığı bu kontra ataklarda 2. golü de bulup büyük avantaj yakalayabilirdi. Skorun oyun başında artmamasının sebebi Galatasaray forvetlerinin son pas tercihinde ve bitirici vuruşlardaki eksikliği. Morutan’ın pas tercihinde yaptığı doğruyu yenidenlayabilselerdi, maç Galatasaray lehine bitebilirdi. Romen futbolcu o denli bir pas attıki, Kerem penaltı noktasında kaleciyle karşı karşıya. Güya akan konum penaltısı. Berke erken yatınca Kerem’in işi epeyce kolay. Kalecinin erken yatanı ve geç atlayanı pek makbul değildir, Berke kardeşim. Âlâ bir maç çıkarttın lakin bu golü unutma. Makûs alışkanlıklarınadan kurtulmak seni Fenerbahçe’nin kalecisi yapacak. Yolun uzun. Gelişenler 1. Kaleci olur. Öbürleri bekler.
Fenerbahçe defansında çekilen bu meşakkatlerin ofansta bir avantajı var. Mesut ile İrfancan’ı birlikte oynatabilmek. Birbirlerini anlamaları al- ver’ i kolaylaştırıyor. Ne vakit uzun ne vakit kısa oynayacakları ortalarında bir sır üzere. Bu sırrı rakiplerin sezmesi sıkıntı. ötürüsıyla üç kişinin ardına atılan bir top Özil’ i kaleciyle karşı karşıya bırakabiliyor. Bu pasın oraya atılacağını Mesut biliyor. Mesut’un koşacağı yer esasen İrfan Can’ın ezberinde var. Sonuç, unutulmaz bir derbi golü. Tebrikler..

Ferdi için farklı bir parantez açmak gerek. Sağbekte, hele Kerem’in karşısında nasıl oynayacağı birinci onbirler açıklanınca ortaya çıkan birinci soruydu. Kerem’ in gezgin oynadığı dakikalarda daha başarılı olduğunu gözlemledik. Ferdi kendi alanını muvaffakiyetle savundu. Atak çıkışlarında yapılan birkaç durum yanlışı haricinde harikaya yakın oynadı. Dönem başından beri makus maçı yok. Maşallah..

Maçın adamı tabi ki Kim Min-Jae. Rakip ataklara o denli bir vakitte müdahil oluyorki tehlike bitiyor. O fiziğine karşın koşuda ezası yok. Kısa depar da âlâ. Fuleli koşuda daha da güzel. Havada, vuramasa vurdurmuyor. Pek kahir bir oyuncu.Takdire şayan bir performansı var..

Müphem olan bu kadar konuma girmesine ve rakibin eksilmesine karşın Galatasaray’ın bu maçı kazanamaması. Halil hızlı bir oyuncu. Gelecekte yıldız bir oyuncu olacak. Lakin tek forvet oynadığında yetersiz. Aklında daima topla adam eksiltmek var. Daha epeyce deplase olması lazım. Rakip defansın istikrarını bu deparlarla bozup kem kendine hem arkadaşlarına alan yaratabilir. Duvar olmuyor. Arkadaşlarını ver- kaç alternatifinden mahrum bırakıyor. Gol vuruşlarını geliştirmesi gerek. Zayıf ayak çalışması golcülerin mecburiyetidir. Yoksa daima tıpkı tarafa top sürersin. Rakip buna önlem aldığında geçmiş olsun. Top kayıpları başa bela olur. Kerem ile Halil uygun bir ikili değiller. Giagne yada Mohammed, Kerem’in performansını artırır. Öteki kanat oyuncusu ortasında birebir şey geçerli.Fizik güçleri, defans ardı koşuları ve boşa çıkıp alternatif olmaları Kerem’ in ve öteki kanat oyuncusun hem asist hemde gol sayısını artıracaktır. Denemesi parasız.
 
Üst