Sky News: İngiltere, Ukrayna’ya yaklaşık 30 seçkin özel harekat askeri gönderdi

ahmetbeyler

New member
ABD ve NATO ile Rusya içinde Ukrayna niçiniyle yaşanan taraflar içindeki müzakerelere karşın düşmezken İngiltere’den tansiyonu daha da tırmandıraca bir adım geldi.

Sky News’te yer alan haberde, yaklaşık 30 seçkin İngiliz özel harekat askerinin Londra’nın Kiev’e karşılıksız olarak verdiği yeni tanksavar silahlarıyla ilgili eğitim vermek üzere Ukrayna’ya gittiği kaydedildi.

‘2 bin tanksavar füze fırlatıcısı da gönderildi’

Haberde, “Orduda yeni kurulan Özel Harekat Tugayı bünyesindeki Komando Alayı askerleri, bu hafta boyunca Ukrayna’ya toplam 2 bin tanksavar füze fırlatıcısı da taşıyan askeri uçaklarla intikal etti” dendi.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde, “Özel Harekat Tugayı bünyesinde dört komando taburu yer alıyor. Bu birlikler, müttefik ve partnerlerimizle işbirliği yapmak ve İngiltere ve çıkarları için nerede olursa olsun tehdit oluşturan rakiplerle gayret etmek için tüm dünyada her vakit varlık gösterecek” sözleri kullanıldı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, parlamentoda yaptığı konuşmada Londra’nın Kiev’e ‘kendini savunması’ için yavaşça tanksavar silahları tedarik edeceğini söylemişti.

Wallace, “Ukrayna’ya yavaşça tanksavar savunma silah sistemleri tedarik etmeye karar verdik. Bunlar stratejik silah değil ve Rusya için tehdit oluşturmuyor. Nefsi müdafaada emeliyle kullanılmak içindir” demişti.

Rusya, Batı’nın ve Ukrayna’nın ‘saldırgan eylemler’ ile ilgili suçlamalarını tekraren reddederek, hiç kimseyi tehdit etmediğini ve kimseye saldırmayacağını açıklamış, ‘Rus saldırganlığı’ ile ilgili açıklamalarının ise NATO’nun Rusya sonlarının yakınına daha fazla askeri teçhizat konuşlandırmak için bir mazeret olarak kullandığını vurgulamıştı.

Kiev ve Batılı ülkeler son vakit içinderda Rusya’nın Ukrayna hududundaki ‘saldırgan eylemlerinin’ artışından kaygı duyduklarını söz ederken Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya’nın kendi topraklarında askeri birliklerini uygun gördüğü biçimde konuşlandırdığını, bunun hiç kimse için tehdit oluşturmadığını açıklamıştı.

Peskov, ABD ve İngiltere’nin Ukrayna’ya taşınabilir hava savunma sistemleri de dahil silah tedarik etme planlarının son derece tehlikeli olduğunu ve bölgedeki tansiyonu tırmandıracağını söylemişti.