Servet Yardımcı’dan veda iletisi

bencede

New member
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Servet Yardımcı, vazife yaptıkları periyotta kulüplerle sağlıklı alakalar kurarak meseleleri çözmeye çalıştıklarını söylemiş oldu.
TFF olağanüstü Seçimli ve Olağan Mali Genel Konseyi’nde konuşan Servet Yardımcı, UEFA Uluslar Ligi’nde üst üste aldığı 4 galibiyet niçiniyle A Ulusal Kadro’yu kutladı ve Almanya’da yapılacak EURO 2024’te muvaffakiyet diledi.
FIFA ve UEFA ile kurulan yeterli bağlantılar kararında Türkiye’nin değerli tertiplere mesken sahipliği yaptığını lisana getiren Yardımcı, “2023 Avrupa Şampiyonlar Ligi finali ülkemizde düzenlenecek.
Cumhuriyet’imizin 100. yılında büyük gurur yaşayacağız.” diye konuştu.
TFF Lideri olarak 74 gün boyunca sıkıntı süreçte bakılırsav yaptığını lisana getiren Yardımcı, “Yeni devirde, UEFA’daki gorevlerime, evvelden olduğu üzere en yeterli biçimde devam edeceğim. Türk futboluna UEFA ve FIFA’da dayanak vermeyi bütün çabamla sürdüreceğim.” dedi.
UEFA ve FIFA ile bağları geliştirerek epey kıymetli tertipleri Türkiye’ye getirmeyi başardıklarını söz eden Yardımcı, şöyleki devam etti:
“2019 yılında İstanbul’da yapılan UEFA Harika Kupası’nın akabinde 10 Haziran 2023 tarihinde oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin Cumhuriyet’imizin 100. yılında İstanbul’a alınmasının gururunu yaşıyoruz. yıllardır Monako’da yapılan Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Avrupa Konferans Ligi küme kura çekimleri birinci kez geçen yıl Ağustos ayında İstanbul’da gerçekleştirildi. Muvaffakiyetle düzenlenen organizasydaha sonrasında bu yıl da İstanbul, kura çekimlerine mesken sahipliği yapacak. Avrupa’da en değerli 96 kulübün lider, yönetici ve teknik yöneticileri ile birlikte ödül alacak dünya yıldızları da ortamızda olacak. Bunun yanında, Avrupa’da sıkıntıları olan ve dayanak bekleyen tüm kulüplerimizin, hem UEFA’da hem FIFA’da yanlarında olup, bu sorunlarını çözmek için şahsen çaba sarf ettim.”
Futbolun temel ögesinin, temel paydaşının kulüpler olduğunu vurgulayan Yardımcı, “TFF sağlıklı bir tertip yapmakla yükümlüdür. TFF idarelerinin şüphesiz yanılgıları olmuştur. Ancak değerli olan TFF ile kulüplerimizin sağlıklı ve samimi ortam oluşturarak Türk futbolunun problemlerini birliktece tahlile kavuşturmasıdır. Devamlı kullandığımız sözleri bir hatırlayalım; ‘Futbolun marka değeri’, ‘Yayın ihalesi’, ‘Topun oyunda kalma süresi’, ‘Hakemi aldatmaya yönelik hareket’, ‘Maçın kararına tesir eden hata’, ‘Yanlış transfer’, ‘Güvenilmeyen kurullar’, ‘Ligi manipüle etmek’, ‘Rakibe yönelik berbat ve küfürlü tezahürat’. Bunun üzere zihnimizde yer edinen bütün sözlerin ve sıkıntıların futbolumuzdan mümkün olduğunca süratli biçimde uzaklaşmasını temenni ediyorum.” diye konuştu
Türk hakemlik sistemi için başlatılan çalışmanın birinci etabının, bu ay içerisinde sunulacak raporla tamamlanacağına dikkati çeken Yardımcı, “Bu rapor ışığında, Sayın David Elleray’in görüşleri de alınarak, süratlice adımlar atılması en büyük temennimdir. Umarım Türk hakemlik sistemi tıpkı Avrupa’nın kıymetli futbol ülkelerinde olduğu üzere çağdaş, sağlıklı, şeffaf ve sağlam bir yapıya kavuşur.” tabirlerini kullandı.
Pandeminin dünyayı olduğu üzere Türkiye’yi de derinden etkilediğini vurgulayan Yardımcı, “UEFA, Finansal Fair Play kriterlerini gevşetmiş olsa bile bizim gerek UEFA, gerek memleketler arası finansal kuruluşlarla bir ortaya gelerek tüm kulüplerimiz için ortak bir tahlil platformu oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.
Yardımcı, “Futbolun bir neferi olarak, Türkiye Futbol Federasyonunda nazaranv aldığım birinci günkü heyecanla ve Türk futboluna hizmet etmenin gururu ile huzurlarınızdan ayrılıyorum.” diyerek kelamlarını tamamladı.
Servet Yardımcı’nın konuşmasının akabinde idare şurası faaliyet raporu ve kontrol raporu ibra edildi, TFF’nin bütçesi onaylandı.
TFF genel şurası, seçim gündemiyle devam ediyor.
 
Üst