Rusya’da Yüksek Mahkeme’den milletlerarası Memorial örgütüne kapatma sonucu

ahmetbeyler

New member
Rusya’da Yüksek Mahkeme tarafınca Memorial topluluğu ve ona bağlı yapıların kapatılmasına hükmedildi.

Sputnik muhabirinin aktardığına nazaran, Memorial’ın avukatı Mariya Eysmont, “sonucu temyize götüreceğiz” dedi.

Moskova Başsavcılığı ve Savcılığı, kasım ayında topluluk ve ona bağlı iki yapının kapatılmasına ait müracaatta bulunmuştu. Kapatılmaları tarafındaki müracaatlardan biri Memorial memleketler arası topluluğu için Yüksek Mahkeme’ye ve başkası de insan hakları merkezi Memorial için Moskova Kent Mahkemesi’ne gönderilmişti. İkinci davanın 29 Aralık’ta kıymetlendirilmesine karar verilmişti.

Münasebet olarak iki kuruluşun da sistematik biçimde yabancı casus statüsünü belirlememesi gösterilmişti. tıpkı vakitte Memorial insan hakları merkezinin terör ve aşırıcı örgütleri haklı göstermek üzere hareketlerde bulunduğu tespit edilmişti.

Savcılığa göre, memleketler arası Memorial topluluğu, Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyasını mağlubiyete uğrattığı Büyük Vatan Savaşı’yla ilgili gerçekleri çarpıttığı ve SSCB hakkında ‘terör devleti’ formunda yanlış bir imaj yaratıyor. Bununla ilgili olarak gerekli rastgele bir etiketleme yapılmadığı için Rus vatandaşlarının yayınlanan makalelere eleştirel gözle bakamadığı, bu niçinle olumsuz kamuoyu oluşturulabileceği belirtiliyor.

Memorial’ın avukatları ise kural ihlalleriyle ilgili gerekli cezaları ödediklerini belirterek kuruluşa karşı kapatma üzere sert bir adım atılmaması gerektiğini savunuyor. Kuruluşun aldığı memleketler arası mükafatları, çıkardığı kitapları ve vatandaşların korunma taleplerini sunan avukatlar, artık maddelerin gereklerine uygun hareket edildiğini, gerekli etiketlemelerin yöneticilerin kartvizitlerinde dahi bulunduğunu ileri sürüyor.

Milletlerarası Memorial kuruluşu, Sovyet periyodundaki baskıların incelenmesi, mağdurların rehabilite edilmesi ve ailelerine yardım faaliyetleri ile ilgileniyor. İnsan hakları merkezi Memorial ise tüzel danışmanlık, göçmenlere ve siyasi mahkumlara yardım faaliyetleri yürütüyor. İki kuruluş da beş yıldan fazla bir müddetdir yabancı casus olarak kayıtlı.