Putin: Afganistan-Tacikistan sonundaki durum bizim için telaş kaynağı, askeri önlemler aldık

ahmetbeyler

New member
Rusya önderi Vladimir Putin, Tacikistanlı mevkidaşı İmamali Rahman ile görüşmesinde, “Afganistan sonundaki durum şu an, malumunuzdur ki bizim için bir tasa kaynağı. Kaldı ki bu bahiste sizinle daima irtibat arasındayiz” dedi.

«Сегодня у нас праздник, День спасателя»: Переговоры Путина с Рахмоном начались с праздника pic.twitter.com/QycV7TbDb6

— Дмитрий Смирнов (@dimsmirnov175) December 27, 2021Putin, Afganistan hududundan kaynaklanabilecek güvenlik meselelerinin önünü kesmek ismine Tacikistan’a gereken askeri-teknik yardımı yaptıklarını da kelamlarına ekledi: “Tacikistan’ın savunma gücünü artırmak için etkin bir halde çalışıyoruz. Tacikistan ordusunu güçlendirmek için, Tacikistan, ülke haricinden yönelebilecek tehditlere tesirli bir halde karşı koyabilsin diye, son vakit içinderda mutabakatlarımız doğrultusunda bu ülkeye gerekli silah ve teçhizat tedarikleri gerçekleştirildi.”


Taliban’ın idaresi elinde bulundurduğu Afganistan’daki militanların, Tacikistan ve komşusu olan öteki eski Sovyet ülkelerinin sonlarından Rusya’ya sızması ihtimali, Moskova için önemli bir güvenlik tehlikesi oluşturuyor.


Rusya ordusunun yetkilileri bu ay yaptıkları bir açıklamada, Tacikistan’daki Rus askeri üssünü 30 yeni tank ile güçlendirdiklerini ve bu üsteki askeri güçlerinin füze savunma sistemlerini kullandıkları bir tatbikat gerçekleştirdiklerini söylemişti.
 
Üst