“Kulübe borcum epey büyük”

bencede

New member
Trabzonspor Kulübü Lideri Ahmet Ağaoğlu, Trabzonspor’a borcunun fazlaca büyük olduğunu belirterek, “Öyle de kestirim ediyorum ki bu borcun tamamını ödeyemeden bu dünyadan göçüp gideceğiz.” dedi.
Ağaoğlu, Trabzonspor Mecmuası’ndaki röportajında, epeyce zahmetli bir devirde bakılırsave başladıklarını lakin Trabzonspor’un koşullar ne olursa olsun türbülansın ortasında çıkabilecek dinamiklere sahip olduğunu bildikleri için de inanarak bakılırsave geldiklerini anlattı.
Çok sevdiği, sevdalısı olduğu Trabzonspor’un çabucak sonrasında irtifa kazandığını tabir eden Ağaoğlu, şöyleki devam etti:
“aynı vakitte de fazlaca şey kazandık. Her şeyin ötesinde, taraftarımızı bir daha kazandık. Bilhassa genç kuşağı kazandık. Bugün 7-18 yaş kümesine baktığımız vakit azımsanmayacak bir taraftar kitlesine sahibiz. Üstelik tutkuyla kulübüne bağlı olan bir taraftar kitlesi bu. Kamuoyunda yaratılan ‘Trabzonspor tekrar şampiyon olamaz’ algısına karşın çok önemli bir tutkuyla kulübüne bağlı, inanılmaz bir kitle vardı. Bu niçinle onların memnunluğu hayli ancak epeyce kıymetliydi. Onların bu başarıyı yaşamaları, aslında şampiyonluğun fazlaca ötesinde bir mana söz ediyor: Bu grup ‘yapar’ geçmişte de ‘yapmıştı’ ve ‘bir daha yapacak’ İşte ‘bir daha yapacaksın fitilini bu şampiyonluk ateşledi.”
Ağaoğlu, ‘Trabzonspor’da ben yapacağımı yaptım, deyip köşesine çekilen ne bir lider ne bir yönetici var’ diyerek, “Benim için de şu var, borcumu ödedim diye bir şey yok. Benim bu kulübe borcum epeyce büyük. O denli de kestirim ediyorum ki bu borcun tamamını ödeyemeden bu dünyadan göçüp gideceğiz. Herkesten helallik istendiği yerde kendim için söylüyorum; Trabzonspor’dan da helallik istenmesini ben şahsen isterim. Zira bize fazlaca şey verdi. Hizmet ettiğimiz yapı bayağı bir yapı değil. Hizmet ettiğimiz yapı Trabzonspor. Lakin bu yapının içine girdiğiniz vakit büyüklüğünü kavrayabiliyorsunuz.” biçiminde konuştu.
“Trabzonspor’un gücünü buz dağına benzetiyordum”
Camianın ortasında yıllardır hayatış olmanın verdiği bir birikiminin olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, şunları kaydetti:
“Camiayı tanıyorsunuz, burada nereden bakarsanız 32 yıllık bir yöneticilik sürecim var. Topluluğun dinamiklerini daha âlâ algılayabiliyorsunuz. Ben Trabzonspor’un gücünü daima buz dağına benzetiyordum. Alt tarafta koca bir buzdağı var. Görünen gücünden çok daha fazlası var. Ben buna inanmıyordum, bunu epeyce güzel biliyordum. Bu noktada işte bizim için en değerli güç Trabzonspor’un sahip olduğu dinamikleri kullanmak oldu. Sportif, finansal, demografik, idari dinamikler bunlar. Her şeyi gerektiği üzere yaptığınız takdirde 60 bin forma satışından 280 bin forma satışına ulaşabiliyorsunuz. Veya forma alacak gücü olmayan 13-14 yaşındaki bir taraftarın da TS Club’tan bir çift eldiven alarak kendi sorumluluğunun şuuruna vardığını görüp memnun oluyorsunuz. Biz bu dinamikleri harekete geçirdik.”
Ağaoğlu, rakiplerle hiç hengame ortamına girmediklerini belirterek, “Bir kulüp lideri çıkıyor, iki üç ay daima sizinle uğraşıyor. Biz bu noktada tartışmaların, hengamenin içerisinde yer almak istemedik, gerçek yerde durmaya çalıştık.” dedi.
“Şampiyon olduğumuzda pek bir şey hissetmedim”
Şampiyonluk sürecini yaşarken sorumluluklarının olduğunu lisana getiren Ağaoğlu, şu biçimde devam etti:
“Algıyı, camiayı yönetiyorsunuz. O yüzden bir taraftar üzere yaşayamadım bu şampiyonluğu. Ben aslına bakarsan şampiyonuz dedim Konya maçından daha sonra, şubatın ikinci haftasıydı, ‘bu işi bitirdik’ dedim. Lakin camiayı daima temkinli tutmak gerekiyordu. Sonuçta bu yönetilmesi gereken bir şey olduğundan ben Antalya maçında şampiyon olduğumuzda da pek bir şey hissetmedim. Yalnızca Antalya maçının son beş dakikası biraz gergindim. Oradaki gerginlik de şu, saha kenarında Antalyaspor’un hocası ortamı anlamsız bir biçimde gerdi. Bir final maçı olur anlarım, fakat seyirciyi tahrik edecek davranışların ortasında bulunması beni ürküttü. Benim gerginliğim de ‘şu maç selametle bir bitse’ biçimindeydi. daha sonrasında on dakika fazla bir şey hatırlamıyorum, on dakikalık bir kopukluk var bende. Tek hatırladığım alanda on binlerce taraftar ve büyük bir uğultu. O kopukluk anı, tahminen de işte benim şampiyonluk hissim. Sorumluluk olduğu vakit bir taraftarın yaşadığı şeyi yaşayamıyorsunuz.”
Ağaoğlu, ‘başkan olmasaydınız, taraftar olarak bu şampiyonluğu nasıl yaşardınız?’ biçimindeki bir soru üzerine de, “Bir defa baştan alana ben de atlardım. Niçin atladığımı bilmezdim fakat orada olmalıyım kanısıyla kesin atlardım. Yürüyerek, marş söyleyerek Meydan’a giderdim ve Meydan’da da sabahlardım. Fiziki olarak o enerjiyi boşaltırdım kesin. 1984 şampiyonluğunu güzel hatırlıyorum. bu biçimde bile, otomobilin üstüne bayrak asıp Bağdat Caddesi’nde cins atmış, üç beş taş yemiş, otomobilin camının kırmış, daha sonra oradan dönüp Acıbadem’de iki çeşit daha atmıştım. Lakin taraftar olmakla yönetici olmak değişik şeyler işte. Orada yalnızca o insanların beklentisini karşılamış olmuş olmanın yaşattığı büyük bir memnunluk vardı.” halinde konuştu.