Karamsarlık/Olumsuzluk (Negativity/Pessimism) Şeması

Adanali

New member
Karamsarlık/Olumsuzluk (Negativity/Pessimism) Şeması
Karamsarlık/Olumsuzluk (Negativity/Pessimism) şemasına sahip iseniz aşağıdaki açıklamalardan bir kısmı size ziyadesiyle aşina gelir:

• Her an ekonomik bir felaket yaşanabilir diye korkarım (ekonomik kriz çıkması vs.).

• Her an tüm varlığımı kaybedebilirim diye endişelenirim.

• Sağlığım her an berbata gidebilir diye korkarım (hastalanma, sakatlanma vs.).

• Sevdiklerimle hengame edebiliriz, küsebiliriz diye endişelenirim.

• Sevdiklerim bana ihanet edebilirler diye endişelenirim.

• Küçük duruma düşebilirim diye kaygılanırım.

• Bir türlü keyifli olamıyorum zira biliyorum ki makûs bir şey olacak.

• En kötüyü beklemek en uygunudur. bu biçimdece sonunda hayal kırıklığı yaşamam.

• Çıkabilecek sorunları fazlaca sık düşünürüm.

• Genelde berbat tarafınca bakarım.

• Bir yanlışlık çıkmasın diye planları epey uygun yapmaya çalışırım.

• Kararsızlık yaşarım zira ya sonuç güzel şayet olmazsa…

• Sık sık önlemler alıyorum ki makus şeyleri engelleyebileyim.

• İnsanlar bana “karamsarsın” derler lakin bence gerçekçiyim.

• İnsanlar bana “Biraz neşelen”, “Biraz da olumlu tarafınca bak” üzere şeyler söylemiş olduler.

• İnsanlar bana “Çok paniklisin”, “Çok evhamlısın”, “Çok pimpiriklisin” üzere şeyler söylemiş olduler.

• “Çok şikayetçi”, “halinden şad olmayan” biri olarak görüldüğüm vakit içinder oldu.
Karamsarlık şemasına sahip iseniz çocukken aşağıdaki üç husustan birini hayatış olmanız mümkündür:

• Annem/babam fazlaca karamsardı. Önlemler alıp dururdu. Yaşanabilecek aksiliklerden bahsederdi. Makus bir şeylerin olacağından emindi.

• Küçükken annemin/babamın/kardeşimin vb. bireylerin kayıplarını yaşadım. Küçükken ailecek büyük ekonomik zorluklar yaşadık. Küçükken trajik olaylar yaşadım.

• Duygusal mahrumluk şeması da bir köken olabilir: “Sadece şikayet ettiğim vakit içinderda, hastalandığım vakit içinderda benimle ilgilendiler”.
Karamsarlık şeması hayatınızı nasıl etkiliyor?

• Sevdiğiniz beşerler sizden uzaklaşabilirler zira şikayetlerinizden dolayı onlar da karamsar hissedebilirler.

• Kontrolü kaybetmişsiniz üzere hissedebilirsiniz.

• Kararsızlığın tesiriyle bakılırsavlerinizi ertelersiniz.

• nazaranvlerinizi ertelersiniz ve iş performansınız düşer.

• Keyif alamazsınız; eğlenmek ve gevşemek zordur zira daima endişelenirsiniz.

• Gevşemek ve keyif alabilmek için alkol, sigara üzere unsurlara başvurursunuz; çok mastürbasyon, seks yahut yemek yemeye başvurursunuz.

• Düşünmekten, endişelenmekten uykuya dalmakta kuvvetlik çekersiniz.
Alıntıdır