İstek Çalımbay’dan Morutan kelamları

bencede

New member
Demir Küme Sivasspor Teknik Yöneticisi İstek Çalımbay, kadrodan ayrılan futbolcuların yerlerini doldurmaları gerektiğini söylemiş oldu.
Avusturya’nın Graz kentine bağlı Stegersbach kasabasında gerçekleştirdikleri kampta AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Çalımbay, en az 3 futbolcu daha takımlarına dahil etmek istediklerini lisana getirdi.
Sezon hazırlıklarına düzgün başladıklarını anlatan deneyimli teknik adam, “İlk kampımızı Gerede’de yaptık. Kusursuz iki hafta geçirdik. Orada da iki hazırlık maçı yaptık. Onlar da âlâ geçti. Orada kondisyon yüklü çalışmalar oldu. daha sonra buraya geldik. Buraya gelmemizin emeli 3 hoş maç oynamak.” dedi.
Geçen dönem takımlarında bulunan 9 futbolcunun ekipten ayrıldığını hatırlatan Çalımbay, “Şu an bizim en büyük ıstırabımız transfer. 3 transfer daha istedik. Listeyi de verdik. Onları almaya çalışıyoruz. Zira epeyce oyuncu kaybettik, 9 oyuncumuz gitti. Şu ana kadar 3 oyuncu aldık. Kesinlikle destek yapmamız gerekiyor. O arkadaşlar biz buradayken gelebilirlerse fevkalade olur. Birinci imtihanımız Trabzonspor ile olan TFF Muhteşem Kupa maçı. Bütün hedefimiz onu kazanmak. Kazanmamız için de hem uygun oynamamız birebir vakitte aldığımız oyuncuların tesirli olması gerekiyor. Ekibin düzgünce oturması gerekiyor.” diye konuştu.
Rıza Çalımbay, transferde bütçelerine bakılırsa hareket ettiklerini lisana getirerek, şunları kaydetti:
“Kulübümüze yük olmak istemiyoruz. Giden oyuncuların yerini kapatalım kâfi. Onların yerine oyuncu alalım, ekstra bir oyuncu istemiyoruz. Biz 3 oyuncu aldık, 3 oyuncu daha alıp transferi kapatırız. Tahminen bir oyuncu daha gereksinim olunursa alınır ancak onun haricinde büyük transferler yapalım demiyoruz. Öbür ekiplerin yaptığı transferleri görüyoruz, hele büyük kadroların yaptıkları transferler inanılmaz. Sahiden epeyce kaliteli oyuncular alıyorlar. Bizim o denli bahtımız yok. Biz paramızın yettiğini alıyoruz, istediğimizi değil. Onun için de uğraşıyoruz.”
“Morutan’ı istedik, görüşmeler devam ediyor”
Rıza Çalımbay, Galatasaray’ın Rumen futbolcusu Olimpiu Morutan’ı takımlarına dahil etmeye çalıştıklarını belirterek, “Morutan’ı istedik. Şu anda bir badire yok. Görüşmeler devam ediyor. İnşallah halletmeye çalışacağız.” tabirlerini kullandı.
Bu dönem UEFA Avrupa Ligi’nde çaba edeceklerini anımsatan deneyimli teknik yönetici, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:
“Biz Avrupa’ya gittiğimizde o denli çabucak elenen bir ekip olmadık. Uygun yerlere geldik, düzgün puanlar aldık. Avrupa’da gayret etmek ve bir yerlere gelmek istiyorsan kesinlikle takımın epey kuvvetli olması gerekiyor. Burada hem ligi hem Avrupa’yı götürmen gerekiyor. Şayet kuvvetli değilsen kesinlikle birisinde makus duruma düşebiliyorsun. Hatta ikisinden de düşebiliyorsun. Biz de hem takımımızı dikkatli bir biçimde birebir vakitte çalışmalarımızı yeterli bir biçimde yapıyoruz. Üç yıldır Avrupa’ya gidiyoruz. Bana göre bu dönem, Avrupa’ya giden gruplar için sıkıntı olacak. Takımımızı yaparsak, çalışmalarımız da eksiksiz giderse bu biçimde istediğimiz biçimde gideriz.”
“Bizim için en değerli şeylerden biri Türkiye’ye puan getirmek”
Rıza Çalımbay, Türk futbolunda istikrarsız bir durumun olduğunu anlatarak, “Türk futbolunda oyuncu açısından epey gelişme var. Baktığınız vakit Türkiye’den Avrupa’ya fazlaca oyuncu gidiyor. En son Emre Demir, Kayserispor’dan Barcelona’ya gitti. Tahminen çocuk Kayserispor’da istediği talihi bulamadı, oraya gitti. Bir sürü arkadaşımız gidiyor. Artık Türk oyuncuları beğenilen oluyor. O taraftan epeyce yeterliyiz. Lakin ulusal grup olarak son vakit içinderda başarılı değiliz. Avrupa kupalarında başarılı değiliz. O niçinle bu dönem Avrupa’da bizim için en değerli şeylerden biri Türkiye’ye puan getirmek. Ulusal grup da Avrupa kupalarında oynayan ekiplerimiz da istediğimiz üzere değil. Şampiyon olmuş ekiplerimiz bile puansız ya da fazlaca az puanla geri geliyorlar. Bunu bir an evvel değiştirmek gerekiyor. ” değerlendirmesinde bulundu.
Teknik yöneticiliğin oyunculuktan epeyce daha güç olduğunu lisana getiren Çalımbay, şunları kaydetti:
“Ben futbolcuyken her maç oynuyordum. Düzgünsem aslına bakarsan antrenörüm beni oynatıyordu. Düzgün değilsen oturursun. O açıdan futbol ömrüm kusursuz geçmiş. Orada her şey sana bağlı. Ancak teknik yöneticilikte işler bir yere kadar sana bağlı. Oyuncuları çalıştırmak ve hazırlamak işimizin bir kesimi lakin kıymetli olan saha içi. Alandaki taktik değişiklikleri, oyuncuyu oyuna adapte etmen, daha sonradan giren arkadaşları yeterli kullanman… Orada da antrenörlerin çok yapacak bir şeyi yok. Her şey oyuncu arkadaşlarımıza bağlı. örneğin maç epey uygun gidiyor, gol kaçırıyoruz. Başıma fazlaca geldi, adam penaltıyı kaçırıyor bize mal ediyorlar. Her şeyi hazırlıyorsunuz, elinizdeki en uygun takımla çıkıyorsunuz lakin kimi vakit olmuyor. O durumda bütün oyuncuları gönderecek değiller, herkes antrenöre yükleniyor. Antrenörlerle yeni bir hava değiştiririz diyor. Yanılgı yapmış ya da yanlış yapmış oyuncuya dokunamazlar. Antrenör maalesef topun ağzındadır ve en ufak bir şeyde masraf.”
Gittiği tüm gruplarda bir yıllık kontrat imzaladığını belirten Çalımbay, “Bir tek ulusal ekibe gidersem bir yıllık kontrata imza atmam. Ne kadar istiyorlarsa o kadar atarım.” dedi.
“Öyle bir baht gelirse epeyce düzgün yapacağıma inanıyorum”
Rıza Çalımbay, futbol mesleğinde tüm hayallerini gerçekleştirdiğini anlatarak, “Beşiktaş’ta başladım ve orada bitirdim. 20 yıl oynadım ve en epey formasını giyen oyuncu oldum. Ulusal kadroya gittim, kaptanlık yaptım. 10 sene Beşiktaş kaptanlığı yaptım. En büyük hayallerimden biri Dünya Karması’ydı, ona gittim. Teknik yöneticilikte de gittiğim yerlerde yüzde 99 başarılı oldum. Hepsinde ne amaç var ise onların üstüne çıktım. Tabi hem ulusal grup olsun birebir vakitte büyük gruplar olsun oralara gidip maksadını daha da büyütebilirsin. O denli bir talih geldiğinde onu katiyen fazlaca uygun yapacağıma inanıyorum.” halinde görüş belirtti.