İsrail Başbakanı, Zelenskiy’in Ukrayna’da yaşananları Holokost’a benzetmesini reddetti

ahmetbeyler

New member
Yedioth Ahranoth gazetesinin düzenlediği bir konferansa katılan Bennett, Zelenskiy’in dün İsrailli milletvekillerine hitaben çevrim içi yaptığı konuşmadaki Holokost benzetmesi, İsrail’den askeri yardım talebi, Tel Aviv idaresinin orta buluculuk çalışmaları ve İran’ın nükleer programına ait müzakereler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Zelenskiy’in dünkü konuşmasında, ‘Rusya’nın Ukrayna’ya karşı Nazi Almanya’sının İkinci Dünya Savaşı’nda Musevileri yok etmek için yaptığı ‘Nihai Çözüm’ planını uyguladığına ait argümanlarını kıymetlendiren Bennett, “(Zelenskiy’in) Ülkesi ve halkı feci bir savaşa maruz kalıyor. Yüzlerce insan öldü, milyonlarcası sığınmacı oldu. Yerinde olmak nasıl bir histir, hayal edemiyorum. Lakin, Holokost, hiç bir şey ile kıyaslanmamalı. İnsanlık tarihinde, dünya tarihinde insanların sistematik bir biçimde yok edilmesi, gaz odalarına gönderilmesi eşsiz bir olay. Bu eşi görülmemiş bir durum” dedi.

Bennett, İsrail’in Ukrayna için fazlaca şey yaptığını, 15 bin Ukraynalı sığınmacıyı kabul ettiğini, tonlarca insani yardım gönderdiğini söylemiş oldu.

Rusya-Ukrayna savaşındaki orta buluculuk çalışmaları Rusya-Ukrayna savaşındaki müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini aktaran Bennett, Rus tarafının Birinci olarakki ‘Zelenskiy’in nazaranvi bırakması, Ukrayna’nın büsbütün silahsızlandırılması’ üzere taleplerinden vazgeçtiğini, bunun bile bir kademe olduğunu belirtti. Bennett, İsrail’in yürüttüğü orta buluculuk çalışmalarının külliyen ABD idaresi ve önde gelen Avrupa ülkeleriyle uyum halinde olduğunu söylemiş oldu.

Batılı önderlerin, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ‘mantıksız ve gerçeğin haricinde hareket ettiği’ argümanları sorulan Bennett, şunları kaydetti: “Ben (Putin ile) görüşmemde buna ait bir durum nazaranmedim. bir daha tekrar ediyorum, ben somut sonuçlar getirebilmek için fonksiyonel hareket ediyorum. En güzel sonuç bu savaşı bitirmektir.”

İsrail’in Ukrayna’ya askeri yardımı Bennett, Zelenskiy’in dünkü konuşmasında, İsrail’den Demir Kubbe hava savunma sistemi ve askeri yardım talep etmesine değinerek, “Ben her şeydilk evvel İsrail’in başbakanıyım. Ukrayna krizi ya da Rusya-Ukrayna savaşında bize yol gösteren prensip, Ukrayna halkının acıları ve İsrail’in çıkarları, bunların içinde istikrar gözetirim. Sorumluluğum, devleti ayakta tutmak, devletin, vatandaşlarının güvenliğini sağlamak. Bence, bunları epey hakikat biçimde yapıyoruz” dedi.