“İçimde ukde kaldı”

bencede

New member
Fenerbahçe efsanesi Diego Lugano, Türkiye’de kaldığı 5 sene içerisinde Türkçe öğrenmemenin ortasında ukde kaldığını lakin öğrenmesi durumunda kendisine yapılan tenkitleri dinlemesi durumunda ise delirebileceğini söylemiş oldu.
Diego Lugano, kelamlarını şöyle sürdürdü: “zaten ortadan 10 yıl geçtikten daha sonra bugün Türkçe öğrenmemek içimde ukde kaldı. Sonuçta geçen beş sene zarfında Türkçe öğrenmeliydim. Kültürden tarihe, kentlerden inanç konusuna kadar Türkiye hakkında epeyce şey öğrendim. Bir şey hariç, o da lisan. niye? Dürüst olayım; Edu ile birlikte imza attık ve bütün gün Kadıköy civarında bisiklet sürdük. daha sonra ortadan bir hafta geçti. Tanınan kültüre ve basına aşina pek, 20 tane günlük spor gazetesi çıkıyor, her gün 50 tane futbol programı yayınlanıyor, herkes daima olarak Lugano’dan ve Fenerbahçe’den bahsediyor. Yok dedim! Hakkımda söylenen her şeyi anlarsam konsantrasyonumu kaybederim diye düşündüm. Bu yüzden futbolun bu istikametinden kendimi sakınıp sadece top oynamaya odaklandım. Bu da bana epeyce yardımcı oldu. Düşünsene daima hakkımda yapılan tenkitleri dinleseydim… Bunların hiç biri bana ulaşmıyordu. Ben yalnızca idmanıma ve maçlarıma odaklanıyordum. Türkiye’de huzurlu bir hayat yaşadım. Başım rahattı ve futboluma odaklanıyordum. Ancak bugün pişmanlık duyduğum mevzu, lisan konusundan dolayı daha fazla arkadaş edinememiş olmam. Türk kültürü konusu da derinleşemedim. Ancak bu türlü daha huzurlu bir hayatım oldu. Yoksa delirebilirdim!”