Green Comet C/2022 E3 (ZTF): Çarşamba günü Dünya’ya En Yakın Yaklaşım

Adanali

New member
“Yeşil kuyruklu yıldız” C/2022 E3 (ZTF), tekrar uzaklaşmadan önce Çarşamba günü Dünya’ya en yakın yaklaşımını gerçekleştirecek. 1 Şubat akşamı ise mesafe yine 42 milyon kilometre olacak ve parlak dolunay nedeniyle yine Şubat ayının ikinci haftasından bu yana eskisi kadar kolay gözlemlenemeyecek. Sonra, biraz şansla, tekrar çıplak gözle bile görülebilir. Ancak dürbün veya teleskopla, hava güzel olduğunda gece gökyüzünde kesinlikle görülebilir. Sonra bütün gece orada kalır. Yakında giderse, geri dönmesi yaklaşık 50.000 yıl sürecek.


C/2022 E3 (ZTF), son yıllardaki diğer ünlü kuyruklu yıldızlar kadar parlak değil. Ancak gece gökyüzünde çok elverişli olduğu ve çok belirgin göründüğü için haftalardır heyecan yaratıyor. Kuyruklu yıldız, Mart 2022’nin başlarında Kaliforniya’daki Zwicky Transient Facility (ZTF) gözlemevinde keşfedildi, dolayısıyla isim soneki. İç güneş sistemine en son geldiğinde, Neandertaller hâlâ bizim enlemlerimizde yaşıyordu.

Ürpertici dolunay


Büyüyen dolunay şu anda gözlemlere müdahale ediyor, yalnızca 8 Şubat’ta karanlık akşam gökyüzünde aysız bir saat rahatsız edilmeden gözlem yapılmasına izin verecek. Kuyruklu yıldız gün batımından sonra saat 19:00 civarında güneydoğu gökyüzünde yüksekte olacak. Kuyruklu yıldızın aysız zaman penceresi günden güne yeniden genişliyor, ancak bu dönemde parlaklığı zaten istikrarlı bir şekilde azalıyor. Boğa takımyıldızındaki kuyruklu yıldız Mars’ın yakınından geçtiğinde, 11 Şubat civarında estetik açıdan yeniden çekici olacak.


Kuyruklu yıldızın daha önceki kayıtları, yaklaşık 50.000 km genişliğindeki parıldayan yeşilimsi komayı gösteriyor ve özellikle göze çarpıyor. Güneş rüzgarı ile katı halinden doğrudan gaz haline süblimleşerek gök cisminden ayrılan malzemeden kaynaklanır. Yeşil renk, karbon moleküllerinden ve bunların güneş ışığı ile etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Dokuz yıl önce güneş tarafından yok edilmeden önce astrofotoğrafçılara ilham veren kuyruklu yıldız ISON’u hatırlayın.


(mho)Haberin Sonu
 
Üst