‘EMA Sputnik V aşısının AB için uygunluğunu kıymetlendiriyor, süreci hızlandırmayı umuyoruz’

ahmetbeyler

New member
EMA’nın aşı stratejisinden sorumlu temsilcisi Marco Cavaleri, basın toplantısında yaptığı açıklamada AB ilaç düzenleyicisinin Sputnik V’nin AB için uygunluğunu değerlendirmeye devam ettiğini, beklenene bakılırsa biraz uzayan sürecin hızlanabileceğinden umutlu olduğunu söylemiş oldu.


Cavaleri, “Sputnik ve Sinovac aşıları ile ilgili kıymetlendirme süreci devam ediyor. Beklenene göre biraz daha uzun sürüyor, ancak biz bu iki aşı ile ilgili süreci bir an evvel hızlandırabileceğimizi umuyoruz” diye konuştu.


Sputnik V, toplam nüfusu 4 milyardan fazla olan 71 ülkede kullanım onayı aldı. Rusya’da 3.8 milyon insanın aşılanmasından elde edilen bulgulara bakılırsa Sputnik V aşısının aktifliği yüzde 97.6 olarak belirlendi. Daha evvel Rusya Direkt Yatırım Fonu (RDIF) ve Gamaleya Araştırma Merkezi’nin bildirdiği üzere yaygın aşılama programında elde edilen kelam konusu oran, daha evvel The Lancet mecmuasında yayınlanan orandan (yüzde 91.6) daha yüksek çıktı.


RDIF ayrıyeten Arjantin, San Marino, Sırbistan, Macaristan, Bahreyn, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) üzere ülkelerde yapılan aşılama sırasında Sputnik V kullanmasına ait bilgilerin Rus aşısının koronavirüse karşı en inançlı ve en tesirli aşılardan biri olduğunu gösterdiğini açıklamıştı.
 
Üst