Daha fazla mesafe, daha fazla ışık: Sony ve Voigtländer’den yeni lensler

Adanali

New member
24 ila 70 milimetre odak uzaklığına sahip standart zum, zum lenslerinin “kutsal üçlüsünün” bir parçası olarak yıllardır kurulmuştur. Sony, yeni tam çerçeve zum ile artık geniş açı aralığındaki odak uzaklığını 20 milimetreye çıkarıyor. FE 20-70mm f/4.0 G lens, sürekli f/4.0 diyafram açıklığı sunar.


Bu, FE 24-70mm f/2.8 GM II’den bir durak daha yavaştır, ancak boyutu oldukça küçüktür, daha hafiftir ve sonuç olarak daha düşük bir fiyatla sonuçlanır. Bu, 24-70’ten yaklaşık 800 Euro daha ucuz olan 1600 Euro civarında olmalıdır. Ayrıca mevcut olan FE 24-70mm F4 Vario-Tessar T* ZA OSS’nin fiyatı yaklaşık 630 Euro’dur.


FE 20-70mm f/4.0 G lens ile Sony, standart yakınlaştırmanın geniş açısını genişletiyor.


(Resim: Sony)Yüksek kaliteli lenslerde olduğu gibi, zum toza ve sıçrayan suya karşı korunur. Optik tasarım, görüntü hatalarını en aza indiren ve köşelerde yüksek görüntüleme performansı sağlayan altı özel mercekle 13 grup halinde 16 mercekten oluşur. Programlanabilir düğmeler ve bir manüel diyafram halkası mercek çerçevesi üzerinde bulunur. Odak halkası elektronik olarak ve kameramanları karşılayan doğrusal bir çeviri ile çalışır. Bu, 1/3 klikten sürekliye değiştirilebilen diyafram halkası için de geçerlidir.

FE 20-70mm F4 G lens, Şubat ayının sonundan itibaren mağazalarda 1600 Euro’ya satışa sunulacak.

Muhtemelen gelecek yılki Yaz Olimpiyatları öncesinde, Sony başka bir lens geliştirdiğini duyurdu. Optiklerin adından fazlası bilinmiyor. 300 mm f/2.8 G Master, 2024’ün başlarında piyasaya sürülecek.

Nikon Z ve Leica M için Voigtländer lensler


Küresel olmayan Süper Geniş Heliar 15 mm f/4.5 zaten Voigtländer portföyünde, Z süngüsü ise yeni.


(Resim: Voigtlander)
Voigtländer’in portföyünden iki gerçek egzotik, Mart ayının başından itibaren Nikon’un Z-Mount modeli için de mevcut olacaktır. Süper geniş açılı Heliar 15mm f/4.5 asferik süper geniş açılı lens, büyük ölçüde bozulmasız bir görüntü sunmak için tasarlanmıştır ve otomatik odaklama veya elektronik diyafram kontrolü olmadan gelir. Yakın çekim sınırı 12,6 santimetredir. Biraz el becerisiyle, örneğin dikdörtgen filtreler kullanmak için parasoley çıkarılabilir. Kameranın güncel aygıt yazılımına sahip olması koşuluyla, lens de kamerayla temas eder ve örneğin seçilen diyafram açıklığını iletir. Geniş açı, Şubat ayının sonundan itibaren 850 Euro’dan satışa sunulacak.


Nikon Z yuvası için ikinci lens de sıra dışı. Standart 50 mm lens, f/1.0 açık diyafram sunar. Yüksek kırılma indisine sahip bir ön lens, iyi bir görüntüleme performansı sağlamalı, on iki diyafram kanadı hoş bir bulanıklık sağlamalı ve büyük ölçüde yuvarlak bir açıklık gerçekleştirmelidir. Bu lens ayrıca kamera için veri kontaklarına sahiptir. Küresel olmayan Voigtländer 50 mm f/1.0 Nokton da Şubat ayının sonundan itibaren 1800 Euro’ya satışa sunulacak.75 mm f/1.9 Ultron’un iki farklı kaplamaya sahip iki varyantı olduğu söyleniyor. İşte mat kaplamalı MC versiyonu.


(Resim: Voigtlander)Leica’nın M-Mount’u için Voigtländer, 75 mm f/1.9 Ultron’u iki modelle duyurdu. Adında MC (Multi Coated) bulunan model, çok çeşitli koşullarda kaçak ışığın etkilerini azaltmayı amaçlayan çok katmanlı bir kaplamaya sahiptir. Öte yandan SC varyantı (tek kaplama), arkadan aydınlatmalı çekimlerde kasıtlı olarak ışık yansımalarına, sözde parlamalara yönelen tek bir kaplamaya dayanır. Bazı fotoğrafçılar onları stilistik bir araç olarak kullanmayı sever. İki Leica M kamera lensinin de Şubat ayı sonunda piyasaya sürülmesi ve 750 avroya mal olması bekleniyor.

c't photography'dan daha fazlasıc't photography'dan daha fazlası
(Yine de)Haberin Sonu
 
Üst