Brezilya’dan ABD’nin petrol üretimini artırma talebine ret

ahmetbeyler

New member
Rusya’ya yönelik yaptırımlar kararında petrol fiyatları süratle yükseldi. Akabinde ABD, geçen mart ayında Brezilya’dan petrol üretimini artırma istikametinde talepte bulundu.

Mahallî basında çıkan haberlere bakılırsa Brezilya, Washington’un talebini reddetti. Haberde, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri harekatı ve akabinde gelen memleketler arası yaptırımlardan kaynaklanan petrol fiyatlarındaki artış karşısında ABD’li yetkililerin belli bir yaklaşım geliştirmek üzere Brezilya’nın devlete ilişkin petrol şirketi Petrobras ile temasa geçtiği açıklandı.

#Brazil rejects #US request to increase #oil supplies
The #Brazilian oil company #Petrobras explained the refusal by saying, oil production is a matter of business strategy, not diplomacy, also called short-term production growth impossible from logistics point of view.#USA #EU pic.twitter.com/AsL7ZfCu2W

— BelTribe News Hub (@BelTribeNews) May 10, 2022

Petrobas, üretim düzeylerinin diplomasiden çok iş stratejisi tarafınca belirlendiğini ve kısa vadeli bir üretim artışının lojistik olarak mümkün olmayacağını vurguladı.

Washington, akabinde birebir talebi Venezüella’ya da götürdü ve ABD’ye artan petrol ihracatı karşılığında birtakım yaptırımları hafifçeletmeyi teklif etti. Ancak çabucak sonrasında kelam konusu tekliften geri adım attı.

Brezilya, dünyanın en büyük 11. petrol ihracatçısı sıralamasında yer alıyor ve ham petrolünün birçoklarını Çin, ABD ve Hindistan’a ihraç ediyor.