Bilgisayar Oyunları

Adanali

New member
Bilgisayar Oyunları
Bilgisayar oyunları bana heyecan veriyor! Oynarken kendimi o denli düzgün hissediyorum ki… Güya dünyanın hakimi ben oluyorum! Buna bayılıyorum. Hem bilgisayar beni hiç yargılamıyor. Dünyanın her yerinden arkadaşlarım var; maksatlara ulaşmak için bana gereksinimleri var: Kendimi ünlü, faydalı, birilerine yakın hissediyorum. Ayrıyeten oyunlarda denetim bende; kendimi güçsüz hissetmiyorum. Bu mükemmel bir his.”

Bilgisayar oyunlarının çocuklarımıza hissettirdikleri bu hisler aslında karşılanmayan biroldukça duygusal muhtaçlığına hizmet etmektedir.

Dahası bu oyunların yaratıcılarının hepsi, bunları bağımlılık geliştirme üzerine tasarlamaktadır. Manzaraların ritmi, ekranın parlaklığı, hipnoz tesiri yapan sesler beynin birtakım bölgelerini uyarmaktadır.

Dijital oyunlar bireyin güzeline giden ortam ve etkinlikler yaratmasından ötürü bireyde dopamin hormonun salınımını sağlayarak süreksiz ve kısa periyodik haz yaratmaktadır. Haz arayışı, aslında bir fazlaca bağımlılığın da ana ögelerinden biridir. Oyunlarda ustalıkla ayarlanmış dozda başarısızlık ve mükafatlar beynin bağımlılık bölgesini etkin hale getirmektedir.

Pekala bilgisayar oyunu oynayan çocuğumuza nasıl yaklaşmalıyız?

Öncelikle çocuğumuz ergenlik dönemindilk evvelki yaşlarda ise gürültülden rahatsız olsak da bilgisayarı ortak kullandığımız bir odaya koyarak kulaklık takmadan oynamasını istemeliyiz. Kendini sanal dünyaya kapatmasına müsaade vermemeliyiz. Oyun oynarken tıpkı odada olarak birtakım bazı onunla konuşarak ve oynadığı oyunlara ilgi göstererek bize anlatmasını isteyebiliriz. Bilgisayar kullanmasında ebeveyn kontrolü kesinlikle olmalıdır.

Ergenlik devrinde ise şahsi alanlarına müdehale edilmesinden hoşlanmadıkları için ebeveyn kontrolü sağlamak epey daha zordur. Ergen kelam konusu olduğunda yasakların, tehtitlerin işe yaramadığını aslına bakarsan biliyoruz. Bu noktada bizim için kurtarıcı olacak şey, onunla kurduğumuz bağlantı olacaktır. Ailecek bağlantıyı güçlendirecek aktivitelerde bulunmak, ergeni heycanlandıracak sportif yahut sanatsal aktivitelere yönelmesi için motive etmek dijital oyunlardan uzak kalmasını sağlayacak kıymetli araçlardır. Ayrıyeten bilgisayar kullanmasını sonlandırmasını kendisinin yapması için teşvik etmek bizim koyacağımız kuraldan epey daha tesirli olacaktır.

Son on iki ayda, dijital oyunun öbür ilgi alanlarına ve günlük aktivitelere göre öncelikli hal alması, oyun oynama üzerinde denetimin azalması ve olumsuz neticelerina karşın oyunun devam etmesi üzere bir durum kelam hususuysa oyun bağımlılığı konusunda uzman dayanağı alınması faydalı olacaktır..
Alıntıdır