Ahmet Ağaoğlu’ndan taraftar açıklaması

bencede

New member
Trabzonspor kulübü lideri Ahmet Ağaoğlu, kulübün resmi internet sitesi üzerinden açıklamada bulundu.
Yapılan açıklamada, “Trabzonspor Kulübü Lideri olarak, son günlerde kulübümüz taraftarları ile Fenerbahçeli taraftarlar içinde yükseltilen tansiyondan telaş duyuyor; bu tansiyonun iki grup taraftarı içinde kelamlı ve fizikî şiddete dönüştüğünü gösteren olayları büyük bir ıstırapla takip ediyorum.
Futbol, olağan olarak ki gayret ve rekabetin yalnızca alanda değil; saha haricinde da yüksek olduğu bir spordur. Futbolcular üzere taraftarların da birbiriyle rekabet ortasında olması son derece doğaldır. Taraftarlık ve futbol rekabeti, farklı aidiyetlere hürmet duyarak barış ortasında yaşanabildiği surece toplumsal hayatın en hoş renklerinden biridir. Fakat rekabetin, hürmet ve sportmenlik üzere temel kıymetlerini yitirerek, şiddet ve taşkınlığa dönüşmesi ve toplumsal ömürde farklı tezahürlerle karşımıza çıkması kabul edilemezdir.
Bu noktada kulüplerin başkanlığını üstüne alan şahısların taşıdığı sorumluluk akla gelmelidir. Bizler farklı renklere, rakiplere hürmet duyarak; ayrıştırıcı ve nefret içeren telaffuzlardan kaçınarak sorunlara sağduyu ile yaklaşarak futbol kamuoyu için örnek ve öncü olmalıyız.
Bu bağlamda haftalardır ısrarla kullanılan provokatif lisanı ve bu nefret dolu lisanın kaçınılmaz bir kararı olarak bugün karşılaştığımız şiddet olaylarını kınıyorum. Yaşanan olayların hukuken takipçisi olacak ve gereken her türlü adımı atacağız. Fakat, bundan daha sonra misal olayların yaşanmaması ismine futbol kamuoyuna sağduyu daveti yapmayı bir borç biliyorum: Futbol oyununa duyulan sevgi ve rakibe duyulan hürmet, tüm topluluklar için ortak pahalar olmalıdır. Lütfen provokatif telaffuzların, bu ortak kıymetlerimizin önüne geçmesine müsaade vermeyelim.
Son olarak, şampiyonluğunu hiç bir taşkınlığa, hiç bir asayiş olayına mahal vermeden büyük bir coşku ortasında kutlayarak tüm dünyayı adeta kendine hayran bırakan kıymetli taraftarlarımıza bir kere daha teşekkür ediyor; bundan daha sonra da sağduyularını koruyarak şampiyonluğun tadını doyasıya çıkartmalarını yürekten diliyorum.” tabirlerine yer verildi.